لوگو آزادمد Logo azadmed

آزادمد؛ فروشگاه تخصصی مواد و تجهیزات دندانپزشکی

اوربایت چیست؟ از علائم تا درمان

1396/05/10

در دندان‌هایی که اوربایت هستند دندان‌های بالایی روی دندان‌های پایینی را می‌پوشانند؛ به عبارت دیگر، دندان‌های بالایی جلو آمده و روی دندان‌های پایینی را می‌پوشانند که می‌تواند باعث ایجاد برخی مشکلات شود؛ البته این مشکلات اثری بر سلامت فرد ندارد. عدم پیشگیری از اوربایت علاوه بر تأثیر در ظاهر افراد می‌تواند به طرق مختلف مشکلاتی مثل آسیب به روکش دندان، درد در فک و اختلالات گفتاری ایجاد کند.

اوربایت چیست؟ از علائم تا درمان

اوربایت چیست؟

یکی از مشکلات ارثی فک، اوربایت است. اوربایت می تواند در اثر بد شکل شدن فک هم ایجاد گردد. گاهی در بعضی از افراد، ممکن است که فک به صورت نامتقارن رشد کرده و باعث شود که فک بالا و یا فک پایین بزرگتر از حد معمول گردد. لارم به ذکر است بعضی از عادت های دهانی در دوران کودکی هم در ایجاد و تشدید اوربایت دخیل هستند.


مکیدن طولانی مدت انگشت شست در کودکان یا استفاده طولانی مدت از شیشه شیر و پستانک، می‌تواند منجر به ایجاد اوربایت در کودکان شود. همچنین گیر افتادگی نوک زبان که طی آن کودک هنگام بلع، زبان خود به پشت دندان‌هایش فشار می‌دهد، یا عادت‌های بدی مانند جویدن ناخن یا مداد نیز می‌تواند منجر به ایجاد مشکل اوربایت شود.

انواع اوربایت

دو نوع اوربایت وجود دارد:

 • اوربایت عمودی
 • اوربایت افقی

علت‌ های بروز اوربایت

 1. ژنتیک

  اولین و مهمترین علت اوربایت، ژن‌هایی است که از طریق پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ شما به شما رسیده است. در این حالت، دو عامل موجب بروز حالت اوربایت می‌شود:
  - فک بالایی شما نسبت به فک پایینی رشد زیادی دارد و در نتیجه از فک پایینی جلوتر می‌رود.
  - فک پایینی رشد کافی ندارد که این حالت بیشتر شایع است.

 2. عادات بد

  شما ممکن است عادت به مکیدن انگشت خود داشته باشید و یا زمانی که کودک بوده‌اید، برای مدت طولانی از پستانک استفاده کرده باشید. برطرف کردن مشکلات ناشی از عادات بد معمولا آسان‌تر است چرا که دیگر مجبور نیستیم که نحوه‌ی رشد فک‌ها یا فرم آن‌ها را تغییر دهیم. در این حالت کافی است که نامرتبی دندان‌ها را برطرف کنیم و آن‌ها را به حالت اولیه بازگردانیم.

 3. اختلالات فکی

  دندان‌ های فرد به این حالت رشد می‌کنند. در این مورد نیز می‌توان مشکل را با صاف کردن نامرتبی دندان‌ها برطرف نمود.

علائم اوربایت

 • درد مزمن فک
 • تکلم غیر واضح
 • عدم تناسب قابل ملاحظه‌ی ساختار صورت
 • دندان قروچه
 • مشکل در جویدن
 • مشکل در بلعیدن
 • لقی دندان‌ها
 • سایش دندان‌ها
 • حساسیت دندان‌ها
 • تنفس از راه دهان
 • سردرد عوارض و مشکلات اوربایت

جلو بودن دندان‌ها می‌تواند روی حالت چهره تاثیر بگذارد و افراد را نسبت به مشکل خود حساس نماید و باعث کاهش اعتماد به نفس در این افراد گردد. اما اوربایت بیش از یک مشکل ظاهری در فرد است. اوربایت می‌تواند منجر به ایجاد عوارضی مختلفی شود، مانند:

 • مشکل در جویدن و خوردن
 • کندی و تاخیر گفتاری، از جمله لکنت
 • کشیدگی عضلات و فک، که منجربه ایجاد درد در فک و افزایش احتمال شکستگی دندان می‌شود.
 • فرسایش مینای دندان، که احتمال ایجاد پوسیدگی و بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد.
 • آسیب به بافت نرم دهان در اثر مجاورت مداوم دندان‌های پایین با سقف دهان
 • افزایش خطر آسیب به دندان جلو در اثر ضربه، به علت موقعیت این دندان‌ها در دهان

اوربایت در کودکان

کودکانی که دارای اوربایت بزرگ‌تر از ۳ میلی‌متر هستند دو برابر بیشتر مستعد ابتلا به آسیب‌های دندانی ناشی از ضربه در دندان‌های جلو هستند. هرچه اوربایت بیشتر باشد، خطر آن نیز بیشتر است. توصیه می‌شود که کودکان در سن ۷ سالگی توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شوند. اوربایت تنها یکی از انواع نامرتبی دندان‌ها است که اغلب در صورت تشخیص زود هنگام بطور موثری قابل درمان می‌باشد. متخصص ارتودنسی می‌تواند نحوه‌ی بیرون آمدن دندان کودک را هدایت کند و از رشد دندان برای اصلاح اوربایت بهره ببرد. درمان اوربایت سن بیمار و نیازهای منحصر بفرد ارتودنسی تعیین کننده‌ی روش درمان هستند که می‌تواند شامل تجهیزات اصلاح فک، سیم‌ کشی دندان‌ها و کش‌ها، ارتودنسی متحرک، کشیدن دندان یا حتی جراحی باشد. زمان‌ بندی برای اصلاح اوربایت دندان محدودیت سنی برای اصلاح اوربایت دندان وجود ندارد؛ اما بهتر است این عمل در دوران کودکی و در زمانی که فک در حال رشد است انجام شود زیرا اصلاح فک در این سنین بسیار راحت‌تر از اصلاح فکی است که به‌طور کامل شکل گرفته است. در این سنین درمان بسیار کم‌تهاجمی و مؤثر خواهد بود. افراد بزرگسال که دندان‌های اوربایت دارند نیز می‌توانند نتایج بسیار خوبی از درمان‌های اصلاحی بگیرند اما دوره درمان برای این افراد طولانی‌تر و دردناک‌تر خواهد بود.

اوربایت دندان

درمان اوربایت دندان بسته به میزان شدت این عارضه ممکن است حدود دو سال و یا حتی بیشتر طول بکشد. اگر اوربایت بسیار زیاد باشد ممکن است لازم باشد که دندانی کشیده شده یا حتی برای اصلاح آن جراحی‌ های ارتودنسی انجام شود. درمان‌های اصلاحی اوربایت دندان ۱- بریس‌های ارتودنسی در مرحله ی اول برای اینکه متخصص ارتودنسی تشخیص درستی از نحوه ی درمان و بهترین راه حل برای رفع مشکل دندان های شما را بدهد، از شما عکس کامل گرفته می شود و مورد تحلیل قرار می گیرد. از معمول ترین روش هایی که برای اصلاح دندان های اوربایت استفاده می شود، روش های ارتودنسی است. ۲- ارتودنسی نامرئی از آنجا که راحت‌ترین راه برای اصلاح و ترمیم اوربایت استفاده از بریس است، بسیاری از افراد از ارتودنسی نامرئی برای درمان اوربایت دندان‌های خود بهره می‌گیرند. ارتودنسی نامرئی می‌تواند در برخی موارد به درمان اوربایت کمک کند اما استفاده از این روش ارتودنسی به شدت اوربایت دندان‌های بیمار و زمان درمان بستگی دارد. درمان اوربایت با جراحی اوربایت شدید نیاز به جراحی اوربایت یا جراحی فک بالا به منظور افزایش کیفیت زندگی بیمار خواهد داشت. جراحی اصلاحی فک می‌تواند به بیماران برای صحبت کردن و هضم بهتر غذا کمک کند و موجب افزایش اعتماد بنفس و بهبود ظاهر چهره شود.

ارتودنسی،اوربایت
local_grocery_store